Dlaczego warto skorzystać z pierwszej konsultacji psychologicznej?
Konsultacja psychologiczna Warszawa – dla wielu osób pierwsza wizyta u psychologa czy psychoterapeuty bywa stresująca, bo to spotkanie z nową osobą, której mamy opowiedzieć o tym, co nas trapi. Czasami nie wiadomo od czego zacząć, bo dużo problemów się nawarstwiło i chcemy jak najwięcej opowiedzieć na spotkaniu, żebyśmy zostali dobrze zrozumiani. Pojawia się niepokój – „czy ten terapeuta w ogóle zrozumie o co mi chodzi? czy się nie wygłupię”? Niektóre osoby zaczynają wtedy umniejszać swoje problemy mówiąc na przykład „przecież to nic wielkiego, inni mają gorzej”.
Natomiast pierwsza konsultacja psychologiczna służy właśnie temu, żebyśmy zostali w pełni wysłuchani i aby terapeuta mógł wstępnie rozeznać się w tematach, z którymi się zgłaszamy. Psychoterapeuta podczas pierwszej rozmowy stara się w pełni przyjąć i zaakceptować klienta, mając świadomość, że być może nie było łatwo zrobić pierwszy krok i umówić się na spotkanie. Taka akceptująca i empatyczna postawa terapeuty pomaga klientowi otworzyć się i opowiedzieć o problemach, które często długo mu ciążyły. To niejednokrotnie samo w sobie przynosi pewną ulgę.
Konsultacja psychologiczna Warszawa Mokotów – jak przebiega pierwsze spotkanie?
Na pierwszej konsultacji psychologicznej psychoterapeuta zapyta Cię, jaki jest temat, z którym się zgłaszasz. Jest to dość ogólne pytanie na początek, ale celowo takie jest, abyś mógł/mogła na spokojnie, w swoim tempie, ze wszystkimi ważnymi dla Ciebie szczegółami opowiedzieć o swoim problemie. W trakcie rozmowy mogą pojawić się emocje, których się nie spodziewałeś/łaś, takie jak smutek czy złość – to jest w zupełnie porządku, chociaż niektóre osoby bywają zakłopotane tym, że np. płaczą podczas pierwszego spotkania z nową osobą. Zapewniam Cię, że psychoterapeuta ma dużo zrozumienia i empatii dla Twoich przeżyć i wysłucha Cię z pełnym szacunkiem.
Jako terapeuci, zdajemy sobie sprawę, że umówienie się na pierwsze spotkanie mogło być odkładane nawet latami, a problemy, o których mówi klient mogły też trwać bardzo długo, co czasem rodzi uczucie bezsilności, że już nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważny jest ten pierwszy kontakt, który daje nadzieję na zmianę. Na samym początku, na pierwszej konsultacji psychologicznej zaczyna się też zawiązywać relacja terapeutyczna, która jest bardzo ważnym czynnikiem leczącym w dalszej terapii.
Konsultacja psychologiczna Warszawa Mokotów – jest to spotkanie, podczas którego terapeuta wysłucha Cię, dopyta o różne istotne kwestie oraz zrobi notatki, żeby nic mu nie umknęło. Już na pierwszym spotkaniu często można nakreślić wstępnie obszary do dalszej terapii i zarysować kierunek pracy.
Konsultacja psychologiczna Warszawa – czy może być wstępem do dalszej psychoterapii?
Jak najbardziej, często tak się dzieje, że pierwsza konsultacja psychologiczna warszawa jest wstępem do dalszej terapii. Czasami jednak potrzeba kilku takich spotkań (2-3), żeby zebrać od klienta wywiad, dopytać o ważne kwestie i dokładniej określić obszary do terapii. Przy bardziej złożonych problemach potrzebujemy kilku spotkań, aby ustalić dalszy plan działania, którym może być np. rozpoczęcie psychoterapii lub rozpoczęcie psychoterapii połączone z dodatkową konsultacją psychiatryczną.
Konsultacja psychologiczna warszawa – zdarza się że jest to jednorazowe spotkanie lub kilka spotkań, które nie wymagają kontynuacji. Czasami może się na przykład zadziać tak, że samo nazwanie ważnych dla klienta kwestii da mu energię do zmiany i dalszego działania.
Natomiast w przypadku rozpoczęcia procesu psychoterapii, po kilku wstępnych spotkaniach psychoterapeuta zawiera z klientem tzw. kontrakt terapeutyczny – umowę między klientem a terapeutą, określającą warunki dalszej terapii (m.in. czas, zasady komunikacji między spotkaniami, zasady odwoływania spotkań). Taki kontrakt jest potrzebny, aby zasady współpracy były jasne, co daje poczucie bezpieczeństwa i motywuje do zaangażowania w proces psychoterapii zarówno klienta jak i terapeutę.
Konsultacja psychologiczna Warszawa Mokotów – kiedy warto z niej skorzystać?
Najczęściej osoby zgłaszające się na pierwszą konsultację psychologiczną doświadczają różnych trudności osobistych związanych między innymi z:
- lękiem, atakami paniki, przewlekłym stresem
- depresją, utrzymującym się złym nastrojem, poczuciem braku sensu w życiu
- różnego rodzaju kryzysami, trudnościami z podjęciem ważnych decyzji
- zablokowaniem w wyrażaniu emocji lub impulsywnością w ich wyrażaniu
- problemami z samooceną i poczuciem wartości, nadmiernym krytykowaniem siebie
- trudnościami w relacjach
- kłopotami rodzinnymi o różnym charakterze np. konflikty, uzależnienia, przewlekłe choroby członków rodziny, trudności komunikacyjne
- konsekwencjami wychowania w rodzinie z problemem alkoholowym lub innym uzależnieniem (DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików)
- doświadczaniem przemocy, różnych nadużyć
- zaburzeniami odżywiania
- problemami ze snem.
W przypadku tych oraz innych zgłaszanych trudności konsultacja psychologiczna warszawa często jest wstępem do dalszej psychoterapii. Na konsultację również umawiają się osoby, które chcą dowiedzieć się jak przebiega psychoterapia.
Jak się przygotować do pierwszej konsultacji psychologicznej?
Pierwsza konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Być może obawiasz się, że nie będziesz wiedziała/wiedział jak opisać swoje trudności? Zapewniam Cię, że rozmawiający z Tobą psychoterapeuta z akceptacją Cię wysłucha i zada różne pomocnicze pytania, żeby było Ci łatwiej na tym pierwszym spotkaniu.
Najważniejsze trapiące Cię problemy na pewno zostaną podczas konsultacji wysłuchane i nawet jeżeli nie powiesz o wszystkim, pamiętaj, że to nie szkodzi. Czasami można też nie wiedzieć, w czym właściwie tkwi problem i właśnie dlatego potrzebna jest konsultacja. Kluczowe jest zrobienie pierwszego kroku, żeby nie tkwić w starych schematach i zadbać o siebie.
Konsultacja psychologiczna Warszawa – zapraszamy Cię do umówienia się na pierwsze spotkanie z naszymi specjalistami. Czekamy na Ciebie w przytulnych wnętrzach naszego gabinetu na Mokotowie, tuż przy metrze Służew.
Zapisy prowadzimy przez naszą stronę internetową, telefonicznie: 532 505 951 lub mailowo: kontakt@gabinetliberi.pl
O autorce: Joanna Robaczewska
Jestem psycholożką, psychoterapeutką i trenerką, założycielką Gabinetu Pomocy i Edukacji Psychologicznej LIBERI na Mokotowie.
Pracuję z osobami, które doświadczają kryzysów emocjonalnych, lęków, stresu, nerwic, depresji, niskiego poczucia własnej wartości, trudności w relacjach. Prowadzę psychoterapię indywidualną osób pochodzących z rodzin alkoholowych i dysfunkcyjnych (DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików), osób które doświadczyły przemocy i różnego rodzaju nadużyć. Prowadzę też terapię par.
Terapia jest dla mnie przestrzenią do autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Towarzyszę Ci w drodze do zmiany. Idziemy tą drogą najpierw wspólnie, po to, abyś później kroczyła/kroczył nią sama/sam, na własnych nogach.