Psychoterapia indywidualna – wszystko, co chcesz wiedzieć, ale nie masz kogo zapytać.
Psychoterapia Warszawa – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Psychoterapia jest dziedziną wokół której narosło wiele mitów, które często mają niewielkie pokrycie w rzeczywistości, za to wzbudzają wiele emocji u potencjalnych klientów terapii. Żeby rozwiać wątpliwości, chętnie odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań.
Czy psychoterapia jest dla mnie?
Tak, jeśli czujesz, że Twój problem wciąż powraca i nie możesz sobie z nim sam/sama poradzić, a wsparcie bliskich i działania, jakie podejmujesz nie przynoszą pożądanego efektu i nie dają ulgi.
Psychoterapia może również pomóc, jeśli masz objawy depresji (m.in. przedłużający się obniżony nastrój, problemy ze snem), przeżywasz długotrwały stres, ataki lęku i paniki, pochodzisz z rodziny dysfunkcyjnej/alkoholowej i doświadczyłeś/łaś różnego rodzaju nadużyć lub podejrzewasz u siebie uzależnienie (zobacz też w zakładce zakres wsparcia).
Często podczas psychoterapii klienci docierają do potrzeby „rozliczenia się” z trudnymi, czasem traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości. Dzieje się to ze wsparciem psychoterapeuty, zawsze z poszanowaniem granic klienta w kwestii wracania do wspomnień z przeszłości.
W trakcie psychoterapii możesz otrzymać też pomoc i wsparcie, jeśli przechodzisz właśnie przez trudne, bolesne doświadczenia życiowe, takie jak np. strata bliskiej osoby, rozstanie, kryzys w związku, utrata pracy czy nagła choroba. Czasami w takich przypadkach najpierw potrzebna jest interwencja kryzysowa, która trwa przez pierwszych 3 do 5 spotkań i może być wstępem do dalszej terapii (w zależności od potrzeb klienta i jego gotowości do podjęcia psychoterapii).
Psychoterapia Warszawa Mokotów jest też dla Ciebie, jeśli chcesz lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje i zachowania, aby poczuć się bardziej swobodnie sam/sama ze sobą i w relacjach z innymi.
Psychoterapia Warszawa – jak wygląda pierwsza sesja?
Na pierwszym spotkaniu (najczęściej jest to konsultacja psychologiczna) klient i terapeuta wzajemnie się poznają i nawiązują relację. Terapeuta wsłuchuje się w świat klienta, jego potrzeby i temat, z którym się zgłasza. Jest to moment na decyzję, o kierunku dalszej wspólnej pracy. Terapeuta podczas pierwszego spotkania zbiera informacje o aktualnym problemie klienta oraz o jego przeszłych doświadczeniach. Dla klienta pierwszych kilka spotkań to także czas na decyzję, czy współpraca z danym terapeutą mu odpowiada i czy chce podjąć psychoterapię.
Po kilku pierwszych spotkaniach terapeuta i klient ustalają obowiązujący obie strony kontrakt terapeutyczny – cele terapii, częstotliwość i termin spotkań, zasady współpracy.
Ile trwa psychoterapia?
Psychoterapia Warszawa Mokotów – pojedyncza sesja trwa 50 minut, a optymalna częstotliwość sesji to raz w tygodniu. Proces terapii ma swoją dynamikę, w której ważna jest regularność spotkań, dlatego rekomendujemy spotkania raz w tygodniu. Natomiast ostatecznie zawsze jest to kwestia kontraktu ustalonego indywidualnie między klientem i terapeutą.
Czas trwania całego procesu terapii różni się w zależności od podejmowanych przez daną osobę tematów i obszarów do zmiany. Oferujemy zarówno terapię krótkoterminową (trwającą od kilku miesięcy do ok. pół roku) jak i długoterminową.
Konsultacja psychologiczna Warszawa – na początku można skorzystać z konsultacji psychologicznych, które nie przybierają jeszcze formy terapii, ale dają możliwość przedyskutowania podczas kilku spotkań (maksymalnie 3-5) ważnych dla klienta tematów i ustalenia kierunku dalszej współpracy.
Psychoterapia Warszawa Mokotów – czy terapeuta doradzi mi, co mam zrobić w mojej sytuacji?
Często spotkamy się z różnymi oczekiwaniami klientów, np. „Myślałam, że Pani mi doradzi, co mam zrobić”. Natomiast z dobrymi radami często jest tak, że dużo łatwiej jest je komuś dać, niż z nich skorzystać. Często klienci terapii już wiele razy słyszeli od swoich bliskich wskazówki „żeby się nie przejmowali”, że „będzie lepiej”, i co warto zrobić, żeby rozwiązać problem. Gdybyśmy potrafili wprowadzić te rady w czyn, psychoterapia pewnie nie byłaby już potrzebna. Często jest tak, że mimo wskazówek, które słyszymy, coś nas blokuje przed podjęciem działań i dokonaniem zmian. Najczęściej są to różnego rodzaju usztywnione schematy myślenia, przeżywania i doświadczania rzeczywistości, które blokują możliwość wprowadzenia zmian w życiu.
Psychoterapia Warszawa – dlatego zamiast doradzać, zajmujemy się wspólnie z klientem pokonaniem ograniczających go barier m.in. poprzez szukanie źródeł problemu, uwolnienie zalegających emocji i doświadczenie nowych sposobów przeżywania i myślenia. Również towarzyszymy klientowi w lepszym zrozumieniu samego siebie i w znalezieniu najodpowiedniejszego dla niego rozwiązania danego problemu. Taki sposób pracy jest dużo bardziej efektywny niż rady, ponieważ wzmacnia w dokonywaniu własnych wyborów i uzyskiwaniu wpływu na swoje życie.
Nie oznacza to wcale, że terapeuta nigdy nie podzieli się swoją opinią na ważny dla Was temat. Natomiast akcent podczas terapii jest położony na to, jak klienci przeżywają i rozumieją swoje własne doświadczenia, gdyż taki sposób pracy pozwala wprowadzać bardziej trwałe zmiany.
Po co mam grzebać w swojej przeszłości? Chcę rozwiązać problemy, które mam teraz.
Wracanie do przeszłości i często trudnych przeszłych doświadczeń jest tym, co powstrzymuje wielu klientów przed podjęciem psychoterapii. Tutaj zrobimy małe sprostowanie, naszym zdaniem stereotypowego postrzegania terapii: jeśli klient nie chce, nigdy na siłę nie sięgamy do jego przeszłości, a sesja terapeutyczna wcale nie musi zaczynać się od pytania o dzieciństwo.
Psychoterapia Warszawa Mokotów – powrót do przeszłych doświadczeń jest często rzeczywiście pomocny, żeby zrozumieć własne reakcje na aktualne zdarzenia z życia i zrobić pierwszy krok do zmiany. Przeszłości nie zmienimy, ale klient może podczas terapii zmienić swój stosunek do przeszłych doświadczeń oraz intensywność przeżywanych w związku z nimi emocji. Cały proces terapeutyczny odbywa się w atmosferze szacunku dla granic klienta w kwestii wracania do wspomnień z dzieciństwa czy nastoletniości.
Powrót do doświadczeń z przeszłości nie jest warunkiem koniecznym, żeby budować rozwiązania dzisiejszych problemów. Natomiast podczas terapii może przyjść jednak taki moment, że klient sam zechce cofnąć się w swoich wspomnieniach w czasie, bo poczuje się na to gotowy. Są też takie sesje, kiedy cały czas skupiamy się na bieżącym doświadczeniu (tzw. „tu i teraz”) lub na istotnych dla klienta kwestiach w przyszłości.
Zapraszamy Cię do naszego Gabinetu LIBERI Psychoterapia Warszawa, umówienie się na spotkanie może być pierwszym krokiem do zmiany w Twoim życiu. Zdajemy sobie sprawę, że podjęcie psychoterapii to ważna decyzja, która nie zawsze jest łatwa. Z naszej strony gwarantujemy, że nasi doświadczeni psychoterapeuci będą Ci na tej drodze towarzyszyć z empatią, zaangażowaniem i szacunkiem dla Twoich przeżyć i doświadczeń.
O autorce: Joanna Robaczewska
Jestem psycholożką, psychoterapeutką i trenerką, założycielką Gabinetu Pomocy i Edukacji Psychologicznej LIBERI na Mokotowie.
Pracuję z osobami, które doświadczają kryzysów emocjonalnych, lęków, stresu, nerwic, depresji, niskiego poczucia własnej wartości, trudności w relacjach. Prowadzę psychoterapię indywidualną osób pochodzących z rodzin alkoholowych i dysfunkcyjnych (DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików), osób które doświadczyły przemocy i różnego rodzaju nadużyć. Prowadzę też terapię par.
Terapia jest dla mnie przestrzenią do autentycznego kontaktu z drugim człowiekiem. Towarzyszę Ci w drodze do zmiany. Idziemy tą drogą najpierw wspólnie, po to, abyś później kroczyła/kroczył nią sama/sam, na własnych nogach.